Er zijn 3 aanleidingen voor het opstellen van deze handreiking:
Hedonische waardebepaling ingetrokken
Voorheen werd een methode gebruikt om de zogenoemde hedonische waarde te bepalen: de mate van (on)aangenaamheid van de geur. Nu deze methode is ingetrokken, is er behoefte aan een alternatieve methode om rekening te houden met geur bij het beoordelen van bestaande of voorgenomen industriële activiteiten.
Geurbeleid stroomlijnen
In Nederland hebben 9 van de 12 provincies een eigen geurbeleidskader vastgesteld, en daarnaast zijn er regio’s en gemeenten met een eigen geurbeleid. Deze handreiking geeft een voorzet om het geurbeleid te stroomlijnen.
In werking treden artikel 5.92 Besluit kwaliteit leefomgeving
Volgens de instructieregels in artikel 5.92 van het Besluit kwaliteit leefomgeving (Bkl) moet het omgevingsplan erin voorzien dat de geur door een activiteit op geurgevoelige gebouwen aanvaardbaar is. De handreiking doet voorstellen om deze instructieregels in te vullen.
Voorstellen, geen richtlijn
De handreiking bevat concrete voorstellen, maar deze zijn niet bindend. Het is aan gemeenten en provincies om te bepalen of en hoe ze gebruik maken van deze handreiking. En de handreiking sluit aan bij de methodiek uit de VNG Handreiking Activiteiten en milieuzonering (pdf, 1,8 MB), maar het is ook mogelijk om de handreiking over geur te gebruiken zonder deze methodiek.
Opmerkingen en suggesties
De handreiking is opgesteld in opdracht van de VNG, IPO en het ministerie van IenW. Op basis van ervaringen zullen we de handreiking evalueren en waar nodig aanvullen en aanpassen. Opmerkingen en suggesties kunt u mailen naar de voorzitter van de Kennis Alliantie Geur Overheden (Kago): geurbeleid@outlook.com.