Een woonwijk in aanbouw (1)
  • Home
  • Nieuws
  • Geef provincies meer regie in het realiseren van betaalbare woningen

Geef provincies meer regie in het realiseren van betaalbare woningen

23 juni 2025 De twaalf provincies (verenigd in het IPO) roepen de Tweede Kamer op om hen meer regie te geven bij het realiseren van betaalbare woningen. Jaarlijks moeten er 100.000 woningen bijkomen waarvan tweederde betaalbaar en tenminste 30% sociale huur. Aanstaande woensdag spreekt de Tweede Kamer over een belangrijke wet die de woningbouw moet versnellen. De twaalf provincies willen daarin een stevigere rol zodat zij écht kunnen zorgen dat mensen met urgentie sneller een woning krijgen.
Meer weten Thema's Dossiers
De juiste instrumenten

De hoge woningnood moeten we samen aanpakken: het Rijk, de provincies en de gemeenten. De wet die woensdag op tafel ligt zien de provincies als een stap in de goede richting, maar zij maken zich zorgen over de onzekerheden en praktische obstakels die versnelling in de weg zitten. “Wij willen graag onze verantwoordelijkheid oppakken, maar dan moeten we wel de juiste instrumenten krijgen om te sturen op voldoende betaalbare woningen voor de grote en diverse groepen mensen die een woning zoeken in de steden, dorpen en in de buitengebieden”, aldus Rob van Muilekom, gedeputeerde Wonen en IPO-vertegenwoordiger.

Flexibiliteit in het realiseren van betaalbare woningen

In sommige gemeenten die al 30% sociale huurwoningen hebben is de behoefte aan sociale huur veel groter dan deze norm. Met de wet zoals die er nu ligt, komen zij hiermee in de knel omdat ze tegelijkertijd ook de verplichting hebben om 40% middenhuur te realiseren. De provincies pleiten ervoor dat gemeenten mogen afwijken van die norm, zolang het regionale totaal van tweederde betaalbaar wordt gehaald en de provincie instemt.

Regierol provincies op indeling van de ruimte

Voldoende woningen, maar ook ruimte voor natuur en ondernemerschap. De provincies hebben een belangrijke taak in het verdelen van de ruimte. Zij moeten integraal kunnen sturen op alle ruimteverzoeken die er zijn, zoals voldoende betaalbare woningen in de regio. Denk ook aan tijdelijke woningen voor jongeren en starters of een plek voor urgente aandachtsgroepen. De provincies willen daarom duidelijke bevoegdheden behouden bij het verdelen en aanwijzen van bouwlocaties.

Beschermen van lopende bouwprojecten

Vergevorderde bouwplannen die in de komende drie jaar van start gaan moeten niet gehinderd worden door deze nieuwe wet. Wanneer deze projecten opnieuw moeten worden getoetst aan nieuwe regels, zorgt dat voor onnodige vertraging. De provincies roepen op het tempo erin te houden en deze bouwprojecten met rust te laten.

Bekijk hier de volledige lijst met verbeterpunten van de provincies.